Chystáte sa na dovolenku? Vstup do letiskových salónikov môžete mať zdarma, ak máte správnu kartu
Slováci počas leta obľubujú zahraničné destinácie a častokrát využívame leteckú prepravu. Ak ste si mysleli, že do letiskových salónikov sa dostanú len pasažieri s letenkou v business class, nie je to tak celkom pravda. Vstup do salónika si viete napríklad jednorazovo zaplatiť. Na letiskách sú častokrát ceny jedál a nápojov predražené, čiže miniete množstvo financií, no do letiskového salóniku sa viete dostať aj úplne zadarmo. Stačí, ak máte správnu kreditnú či platobnú kartu a za vstup neplatíte.
Nové poplatky na katastri nehnuteľností. Koľko si od apríla priplatíme?
Kataster nehnuteľností od 1. apríla 2024 dvíha ceny poplatkov za vykonávanie zmien v listoch vlastníctva, vydávanie dokumentov či overovanie geometrických plánov. Ak si teda potrebujete na katastri nehnuteľností niečo vybaviť a stihnete to do konca marca, ušetríte desiatky eur.
Plánujete kúpu investičnej nehnuteľnosti? Tieto aspekty vám môžu pomôcť pri správnom rozhodnutí
Investovanie do nehnuteľnosti je stále jednou z najstabilnejších investícií a okrem iného výbornou formou získavania pasívneho príjmu. Ak však nedisponujete dostatočne vysokou hotovosťou, je tu pre vás riešenie, ktorým je investičná hypotéka. Keďže ceny nehnuteľností stále rastú, a aj napriek miernemu poklesu či stabilizácii cien v poslednej dobe, je to stále výborná investičná príležitosť na zhodnotenie financií.
Praská realitná bublina?
Počas minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností svoje historické maximá a keďže rástli aj ceny hypoték, situácia na realitnom trhu sa začala výrazne meniť. Vysoký záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti vystriedal nezáujem z dôvodu vysokých cien, pretože hypotéku, dofinancovanie a kúpu nehnuteľnosti si už nemohol dovoliť takmer každý, ako tomu bolo doposiaľ. Ochladzovanie realitného trhu na seba nenechalo dlho čakať.
Prečo ceny nehnuteľností klesajú?
Hlavným dôvodom poklesu cien nehnuteľnosti je zvýšenie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov financovanie. Realitný a hypotekárny trh sú to spojené nádoby, ktoré sa navzájom veľmi ovplyvňujú a sú na sebe závislé.
Slovákov láka kúpa nehnuteľností v zahraničí. Na čo si treba dať pozor?
V súčasnosti mnohých láka investovanie do kúpy nehnuteľnosti nielen na Slovensku, ale populárnou alternatívou sa stávajú zahraničné nehnuteľnosti. Apartmán či dom pri mori je obľúbeným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Úspory investované do nehnuteľnosti sa nestratia a ani o ne majiteľ nepríde pre vysokú infláciu. Taktiež to mnohí berú ako možnosť mať ubytovanie zdarma vo svojej obľúbenej dovolenkovej destinácii a ešte k tomu aj čosi zarobiť vďaka prenájmu počas dovolenkovej sezóny. Hoci to znie ako dokonalý plán, môžu sa objaviť aj určité riziká.
Ošiaľ s investovaním do NFT vás môže vyjsť draho
Určite ste už o NFT niečo počuli, nakoľko je to v poslednej dobe veľmi diskutovaná téma. Spočiatku malá skupina krypto fanúšikov sa rýchlo rozrástla vďaka popularite NFT a zaujala aj celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a v neposlednom rade investorov. Hoci trh s NFT bol veľmi prosperujúci a rozvíjal sa extrémne rýchlo, medziročne poklesol až o 76%. Ide o podvod na malých investorov? Prečo NFT zaujalo aj celebrity a čo vlastne táto skratka znamená?
Praskla konečne realitná bublina na Slovensku?
Ceny nehnuteľností v minulom roku dosahovali historické maximá. Bývania bolo nedostatok, úvery boli stále pomerne lacné, no ceny bytov a domov neustále výrazne rástli. Mnohí s kúpou nehnuteľnosti preto čakali a váhali, kupovali sa prevažne nehnuteľnosti na bývanie, investičné nehnuteľnosti vďaka vysokým cenám mnohí skôr zvažovali a vyčkávali na pokles cien.
Investovanie do bývania - oplatí sa hneď alebo čakať kým praskne realitná bublina?
Začiatkom tohto roka ceny nehnuteľností prudko rástli a dosahovali historické maximá, nakoľko bol oveľa vyšší dopyt ako aktuálna ponuka. Čo najrýchlejšie kúpiť a investovať bolo cieľom mnohých najmä kvôli obavám z celkovej situácie na realitnom trhu. Bytov bolo málo, úroky boli nízke a tak na realitnom trhu nastal boj, ktorý spôsobil vysoké ceny bývania. V súčasnosti nastala nová situácia, kedy už úroky také výhodné nie sú a ekonomická situácia sa môže vyvíjať nepredvídateľne.
Nízke úrokové sadzby sú minulosťou. Budú hypotéky novým luxusom?
Dlhé roky si Slováci mohli užívať nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov, no v súčasnosti je trendom rast úrokov. Ceny hypoték rastú a úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť už aj Európska centrálna banka, čo nie je dobrou správou. Hypotéky tak pravdepodobne zdražejú ešte viac a stanú sa luxusom, ktorý si už nebude môcť dovoliť každý, ako tomu bolo doposiaľ.
Dovolenky sú v plnom prúde, budete za tú vašu doplácať?
Na nové bývanie už niektorí doplatili a to doslova. S rastúcimi cenami materiálov developeri pristúpili k dodatkom v zmluve, ktoré sa nazývajú inflačné doložky. V praxi to znamená, že hoci ste už zaplatili zálohu za ešte nepostavené bývanie, už teraz sa jeho cena zvýšila a pokiaľ oň máte záujem, budete musieť doplácať. Mnohí developeri však toto využili a byty, ktoré noví majitelia za vyššiu sumu “odmietli”, predávajú na realitnom trhu omnoho drahšie. Čaká rovnaká situácia aj dovolenkárov?
Inflačné doložky sú nový normál. Už ste sa s nimi stretli?
Kupujete si vlastné bývanie v developerskom projekte, musíte zaplatiť niekoľko tisícovú zálohu a po podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, vybavení hypotéky a zvládnutí množstva byrokracie čakáte na svoj vysnívaný domov, ktorý je momentálne vo výstavbe. Za takúto “ešte nepostavenú” nehnuteľnosť zaplatíte možno o čosi menej, no súčasná situácia zmenila čakanie na možné zrušenie zmluvy či doplácanie ďalších tisícov eur. Inflačné doložky sa stali súčasťou nového bývania takmer zo dňa na deň. Čo to znamená?
Od júla bude medených mincí o čosi menej. Ako zaokrúhľujeme hotovosť po novom?
Hovorilo sa o tom dlhšie, no až teraz sa to stalo realitou. Na Slovensku sme od 1. júla 2022 obmedzili používanie jednocentoviek a dvojcentoviek za účelom obmedzenia obehu týchto drobných mincí. Platenie s nimi je naďalej možné, no pokiaľ platíte v hotovosti, suma sa zaokrúhľuje podľa špeciálneho vzorca. Zamedzenie jednocentových a dvojcentových mincí v obehu by malo pomôcť životnému prostrediu a rozpočty domácností vraj túto zmenu pocítia minimálne. V priemere mesačne zaplatíme približne o 0,02 € viac ako doposiaľ, čo je naozaj minimálna zmena. V porovnaní s tým, koľko jednocentoviek a dvojcentoviek mesačne stratíme, sa dá povedať, že možno skôr v niektorých prípadoch ušetríme.
Zvyšovanie úrokov na hypotékach sa dotkne každého. Ako dosiahnuť výhodnejší úrok?
O tom, že neustále rastúca realitná bublina raz musí prasknúť, sa hovorí neustále. Ceny vlastného bývania dosahujú historické maximá a hoci hypotéky majú ešte stále pomerne nízke úroky, vyzerá to tak, že situácia sa čoskoro zmení. Pokiaľ plánujete refinanc alebo si beriete hypotéku na vlastné bývanie, zvyšujúce sa úroky môžete čoskoro pocítiť. Hoci doposiaľ boli splátky prijateľné, vďaka vysokým úrokom je možné, že váš rozpočet to značne ovplyvní.
Láka vás bývanie v rodinnom dome? Takto si vyberiete správny pozemok pre stavbu
Výber správneho pozemku pre stavbu nehnuteľnosti je častokrát ťažký oriešok. Nie je jednoduché nájsť vhodnú lokalitu, ktorá by spĺňala všetky kritériá a pozemok, ktorý bude stáť za investíciu. Sen o dokonalom mieste na bývanie tak môže byť trochu zložité splniť. Pri výbere pozemku je potrebné dbať okrem ceny na kritériá, ktoré zabezpečia kvalitu bývania či napríklad dostupnosť inžinierskych sietí. Veľa o pozemku môže prezradiť aj územný plán, jeho rozloženie či dokonca typ pôdy.
Konflikt na Ukrajine zasiahol aj slovenských podnikateľov. Máte nárok na finančnú podporu?
Už viac než mesiac prebieha vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý ovplyvnil nielen najbližšie susediace štáty, ale aj celú Európu. Krajiny sa zomkli a voči Rusku vydali sankcie, ktoré ovplyvnili veľmi výrazne ekonomickú situáciu. Európska komisia vydala dočasný rámec pre štátnu pomoc, ktorého cieľom je možnosť využívať flexibilitu stanovenú v pravidlách štátnej pomoci. Členské štáty Európskej únie tak môžu vďaka tomu získať finančnú podporu na posilnenie hospodárstva v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Toto oznámenie zverejnila Európska komisia 23. marca 2022 a finančnú podporu môžu získať aj podnikatelia na Slovensku.
Po pandémii vojna. Ako ovplyvní súčasná situácia ekonomiku?
Rusko začalo inváziu na Ukrajinu, teda našich priamych susedov a vplyv na ekonomickú situáciu, ktorá je už v súčasnej dobe kvôli pandémii v nie úplne najlepšom stave, bude veľmi citeľný. Každá vojna ovplyvnila aj finančné trhy a inak to nebude ani teraz.
Odcudzenie bicykla vás nemusí vyjsť draho. Stačí si ho poistiť
V súčasnej dobe je veľký boom v oblasti cyklistiky a takmer každý z nás vlastní nejaký bicykel. Mnohí do tohto športu investujú nemalé financie a keďže práve bicykel patrí medzi jednu z vecí, ktorá býva často odcudzená, mali by ste myslieť prezieravo na jeho poistenie. Ako na to?
REZERVOVANÉ V ON-LINE AUKCII
Čo je to aukcia ? V súčasnosti je v Čechách a na Slovensku len mizivé percento realitných maklérov, ktorí využívajú pri marketingu a realitnej stratégii moderný nástroj, ktorý dokáže pre predávajúceho získať najvýhodnejšiu cenu na trhu a to predaj nehnuteľnosti formou on-line AUKCIE. Je to forma predaja, pri ktorej sú dopredu dané podmienky a pravidlá pre záujemcov, ktorý majú záujem o kúpu nehnuteľnosti a takto sa zúčastniť aukcie na základe ponuky a dopytu.
Inflácia rastie, čakajú nás problémy?
S pandémiou koronavírusu bojuje už hodnú chvíľu celý svet, no teraz sa začína aj boj s infláciou. Vysoká inflácia je v súčasnosti celosvetovým fenoménom, ktorý má rastúcu tendenciu. Kým v Spojených štátoch začali ceny stúpať už na jar, tento trend sa postupne dostal aj do Európy, jednotlivé krajiny však majú rôzne úrovne inflácie. V Európskej únii dosiahla inflácia v auguste medziročnú mieru 3,2%, čo je nárast oproti mesiacu júl až o 0,7%. Hoci Európska centrálna banka zatiaľ nevydáva žiadne upozornenia, problém môže prísť na úrovni eurozóny, keďže tá podlieha jednotnej menovej politike. Takejto vysokej inflácii sme čelili naposledy pred približne 10 rokmi.
Tretia vlna opäť zvyšuje ceny nehnuteľností. Môžeme si ešte dovoliť vlastné bývanie?
V súčasnej dobe chýba na Slovensku viac než 300 000 štandardných nehnuteľností na bývanie, čo spôsobil vysoký dopyt po vlastnom bývaní a nízka ponuka. O jednu nehnuteľnosť je tak častokrát viacero záujemcov a transakčná cena môže byť napokon oveľa vyššia ako ponuková.
Plánujete rekonštrukciu? Tento rok budete potrebovať značne viac financií
Rekonštrukcia bytu či stavba domu sa môže tento rok vyšplhať do naozaj vysokých súm. Ceny stavebných materiálov prudko rastú a preto pokiaľ chcete rekonštruovať, je na mieste začať premýšľať nad rozpočtom a do prerábky sa pustiť ideálne čím skôr. Ceny niektorých surovín sa totiž zvyšujú takmer každý týždeň.
Nové bývanie vybavíte v priebehu pár týždňov. Ako na to?
Plánovanie nového bývania zahŕňa množstvo práce. Od hľadania vhodnej nehnuteľnosti, cez obhliadky až po administratívne úkony až po jej získanie, dokáže spravidla pretiecť veľa času. Kúpa vlastného bývania tak môže trvať mesiace. Existuje možnosť ako získať vlastné bývanie rýchlejšie? Je ňou plánovanie.
Pomoc od štátu by mala platiť až do júna. Týka sa to aj vás?
Štátnu pomoc po vypuknutí pandémie na Slovensku dostalo už viac než milión obyvateľov, pričom finančnú injekciu dostali najmä ľudia, ktorí zostali bez príjmu zo dňa na deň. Na začiatku februára bol predstavený projekt Prvá pomoc ++, ktorá by mala platiť až do konca júna a týka sa najmä zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb. Schému pomoci už schválila aj vláda a momentálne sa čaká na schválenie od Európskej komisie. Žiadatelia o príspevok budú môcť požiadať od marca, spätne aj za mesiac február po mesačnom zúčtovaní miezd zamestnancov.
Ceny prenájmov klesajú, bude nájom lacnejší ako hypotéka?
Pandemická situácia výrazne ovplyvnila aj situáciu na realitnom trhu a to najmä čo sa týka cien prenájmov. Zatiaľ čo ceny bytov na predaj stále kontinuálne rastú, pokles dopytu po nájomných bytoch je tak výrazný, že prenajímatelia museli znížiť ceny. Keďže posledné roky sa ceny nájmov vyšplhali takmer na úroveň sumy, ktorú zaplatíte ako mesačnú splátku za vlastné bývanie, mnohí nájomcovia si počas pandemickej situácie bez príjmu nemohli dovoliť nájom platiť.
Investície do nehnuteľností na Slovensku stále rastú. Čo kupujeme najviac a čo naopak nechceme?
Hoci sa trh s nehnuteľnosťami na malú chvíľu spomalil a miestami pozastavil, na kúpu nehnuteľností Slováci nezanevreli. Práve naopak, investície do nehnuteľností sa stali pre mnohých dobrou voľbou.
Budú ceny bytov v najbližšom období klesať?
Celosvetová pandémia koronavírusu nás všetkých prakticky na niekoľko týždňov odstavila. Mnohí s napätím očakávali vývoj ceny bytov a nehnuteľností, no tie sa zastavili rovnako, ako aj celkový život. Spotrebiteľské správanie sa zmenilo, bol zaznamenaný výrazný pokles záujmu o kúpu nehnuteľností. S postupným uvoľňovaním opatrení sa však život vracia do normálu a takisto aj záujem o kúpu bytov.
Aká budúcnosť čaká nehnuteľnosti?
V súčasnej dobe ovplyvňuje kríza spojená s koronavírusom nielen ekonomiku, ale aj realitný trh. Doposiaľ hypotekárny úver na nové bývanie dostal takmer každý, kto spĺňal podmienky, vo výške, akú približne požadoval. Ceny nehnuteľností rástli a mnohí očakávali, kedy “bublina” spľasne a ceny nehnuteľností pôjdu dole. Je toto tá dlho očakávaná kríza, kedy sa ceny nehnuteľností začnú opäť znižovať? Ako vyzerá trh s nájomnými bytmi? Budú majitelia ceny nájmov znižovať?
Mladomanželské pôžičky prešli zmenou. Budú výhodnejšie?
Od 1. januára 2020 je v platnosti novela zákona, ktorá mení podmienky mladomanželskej pôžičky, o ktoré bol minulý rok nižší záujem, ako sa očakávalo. Budú teraz výhodnejšie?
Kladivo na “realiťákov"
Tak ako sa vyvýja okolitý svet, tak isto prechádzajú zmenami aj spôsoby, akými pracuje väčšina z nás. Nároky na výkon sú čím ďalej vyššie, požaduje sa väčšie nasadenie a efektivita. Čo stačilo predvčerom, je dnes už len pradávnou úsmevnou spomienkou.
Získať úver bude od januára opäť ťažšie. Aké sú nové podmienky?
Extrémne rýchle zadlžovanie Slovákov prispelo k tomu, že získať úver bude od nového roka opäť o čosi zložitejšie pre žiadateľov o akýkoľvek úver. Regulácia zo strany Národnej banky Slovenska by tak mala pomôcť spomaliť tempo nafukovania realitnej bubliny drahých nehnuteľností a znížiť zadlžovanie Slovákov.
Nehnuteľnosti za pár rokov už len pre (výrazne) majetných
Ceny domov a bytov stúpajú v SR dvakrát rýchlejšie ako v EÚ! V kategórii medziročného rastu cien domov a bytov sme na šiestej najvyššej priečke v EÚ. Eurozóna ako celok, zdvihla ceny nehnuteľností v priemere o 4,2%. V prvom štvrťroku bol u nás dokonca medziročný rast cien nehnuteľností druhý najvyšší!
Prenechajte predaj profesionálovi
Možno práve potrebujete predať nehnuteľnosť a zvažujete, či to zvládnete sami, alebo sa radšej obrátite na odborníka. Povieme vám, prečo by ste mali zvoliť práve tú druhú možnosť.
Od júla nás čakajú opäť prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky na bývanie
Sprísňovanie hypoték na Slovensku pokračuje ďalšími regulačnými opatreniami, ktoré vydáva Národná banka Slovenska. Stopercentné financovanie nehnuteľnosti je už dva roky minulosťou a prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky nás čakajú už od 1. júla 2019.
Kupujete byt? 6 tipov, na čo si dať pozor
Vyberáte si byt, chystáte sa na obhliadku a v hlave si dookola opakujete, na čo všetko si máte spomenúť, na čo sa opýtať, čo si overiť? Prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu.
Výhradný predaj. Áno alebo nie ?
Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť a riešite spôsob, akým predať najlepšie. Sám a ušetriť peniaze za províziu? Neexkluzívne, v inzercii to bude mať 5 realitných kancelárií a alebo tzv. "Výhradne" a staviť na jedného koňa?
Prenájom nehnuteľností
Možno sa vám stalo, že ste zdedili byt či dom a momentálne sa vám nehodí. Čo s tým? Predať, prenajať? Povedzme, že ste si vybrali druhú možnosť, teda prenájom. Čo všetko vás čaká a na čo si dať pozor?
Tieto 3 tipy vám ukážu, ako vyťažiť zo svojich financií maximum
Pokiaľ na bežnom účte disponujete hotovosťou, ktorá je vyššia, mali by ste s ňou začať pracovať. Šetrenie na bežnom účte vám síce môže dať pocit bohatstva, no reálne strácate a prerábate. S financiami je potrebné pracovať, aby ste z nich vyťažili maximum.
Možnosť číslo 6. Notárska úschova
Poslednou možnosťou ako bezpečne uhradiť kúpnu cenu za prevod nehnuteľnosti je Notárska úschova, ktorá je najbezpečnejším spôsobom vyplatenia kúpnej ceny.
Možnosť číslo 5. Banková Vinkulácia – úschova peňazí v banke
Ďalšou možnosťou, ako previesť peniaze pri predaji nehnuteľnosti, je Úschova peňazí v banke formou viazaného účtu, takzvaná vinkulácia, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie a bezpečnejšie spôsoby vyplatenia peňazí a ktorú pri svojej práci bežne využívam po dohode s klientmi.
Možnosť číslo 4. Úschova peňazí u advokáta
Vo svojej realitnej praxi som sa nestretol so spôsobom úschovy peňazí u advokáta, ale aj to je jedna z možností, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Je to založené na podobnom princípe ako v predchádzajúcom prípade (úschova prostredníctvom realitnej kancelárie a to Zmluvou o úschove).
Možnosť číslo 3. Úschova peňazí v realitnej kancelárii
Ďalšou z možností je menej častá, v súčasnosti málo využívaná úschova finančných prostriedkov v realitnej kancelárii, a to na základe Zmluvy o úschove, ktorá určuje jej podmienky pri zriadení úschovy a samotné vyplatenie peňazí na účet predávajúceho-cich.
Možnosť číslo 2. Platba peňazí bezhotovostným prevodom na účet predávajúceho
Pre upresnenie, stále hovoríme o takom prípade, kedy sa transakcia ohľadne kúpy nehnuteľnosti realizuje mimo služieb realitnej kancelárie.
Ďalšou možnosťou, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť, je bezhotovostný prevod na účet predávajúceho v plnej výške.
Možnosť číslo 1. Vyplatenie kúpnej ceny v hotovosti
Nie je to až tak dávno, kedy sa chodilo pri podpisoch zmluvy o prevode nehnuteľnosti s „igelitkami“ plných peňazí a následne sa odovzdávali predávajúcim. Mám s tým osobné skúsenosti a keď si na to niekedy spomeniem, tak sa nad tým zasmejem. V súčasnej dobe však platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce ...
Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas.
Na hypotéku sa treba pripraviť. Toto sú ďalšie zmeny, ktoré na vás čakajú od januára!
Nadmerná zadlženosť Slovákov má na svedomí sprísňovanie pravidiel pri získaní hypotekárneho úveru. Hypotéka je záväzok spravidla na niekoľko desaťročí a práve preto je potrebné sa na tento záväzok dostatočne pripraviť. Hoci v súčasnosti sú rôzne možnosti ako s hypotékou vychádzať, je veľmi dôležité, vybrať si tú správnu.
Pomoc, mám doma nepredajnú nehnuteľnosť!
Čo s tým? Ako sa to v dnešnej dobe, keď je všeobecne nedostatok bytov, či domov vôbec môže stať?
Pozor na zmeny v zákonoch
Tohtoročná jeseň nepriniesla len pekné teplé počasie, ale bola bohatá i na novely zákonov. Čo sa zmenilo?
Lukratívna nehnuteľnosť – byt na dedine
Nadpis článku je trochu nadnesený. Pravdou však zostáva, že byty nachádzajúce sa na dedinách sa tešia nevídanému záujmu kupujúcich.
Aké zmeny a novinky budú na katastri od 1. októbra 2018 – časť druhá
Od 1. októbra 2018 je účinná novela katastrálneho zákona. Nová zákonná úprava sa pokúsila riešiť problémy praxe, niektoré zásadné nedostatky, no prináša aj zaujímavé novinky. Niektoré zmeny súvisia s procesom elektronizácie, iné reagujú na potreby praxe. Novela bude pozitívnou zmenou nielen pre občanov, ale aj pre realitných sprostredkovateľov. Pokračovanie :
Bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti
Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť a máte v úmysle vyplatiť kúpnu cenu alebo časť kúpnej ceny v hotovosti? Chcete sa dozvedieť akým rizikám sa vystavujete, ak vopred vyplatíte kúpnu cenu za byt či dom? Chcete vedieť, ako zvýšiť bezpečnosť prevodu peňazí predtým, ako sa stanete právoplatným majiteľom nehnuteľnosti? Alebo ste majiteľom nehnuteľností a chcete, aby peniaze za Váš dom či boli uhradené v plnej výške? Čítajte ďalej a zistíte ako maximalizovať bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti. . . .
5 MÝTOV OKOLO HYPOTÉK
Hypotekárny úver je často jedinou formou dlhu, ktorou je väčšina ľudí ochotná prijať. Niektorí však na túto pôžičku nazerajú príliš ružovými okuliarmi a myslia si, že dostanú niekoľko desiatok tisíc na počkanie a bez práce. Lenže tak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa okolo hypotekárnych úverov objavujú.
Prečo chceme za svoju nehnuteľnosť toľko peňazí?
Iste, všeci chceme za svoju nehnuteľnosť dostať maximum, pokiaľ ju predávame. Prax je však taká, že naša predstava o získanej sume býva často nereálna. Čo to spôsobuje?
Od júla prichádzajú ďalšie zmeny v hypotékach. Koho sa dotknú najviac?
Slováci sa v posledných rokoch vďaka výhodným hypotékam začali nadmieru zadlžovať. Štát sa tomuto snaží zabrániť a práve preto hypotéky pre mladých od roku 2018 nie sú až také výhodné. Od 1. júla 2018 však budú zmeny ešte výraznejšie a podmienky pre získanie hypotekárneho úveru so 100% plnením budú náročnejšie.
Realitná kríza je nevyhnutná
Keď niečo trvá, zvykneme si na to. A zmena potom bolí. Veľmi. Pred 10timi rokmi prišla posledná realitná, ak chcete ekonomická kríza. Do tej doby sme mali pocit, že rast nehnuteľností je vlastne samozrejmosť.
Pozor na platby v hotovosti
Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek plateniu v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete. V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o omedzení platieb v hotovosti.
Chystáte sa lyžovať? Nezabudnite na poistenie!
V mnohých lyžiarskych strediskách už spúšťajú predvianočnú lyžovačku a ak vám zostali dovolenkové dni, určite sa mnohí z vás chystajú oprášiť lyže. Keďže nehody na svahoch nie sú ničím výnimočným, pre každý prípad je dobré sa poistiť. Viete však, kedy získavate nárok na preplatenie nehody na svahu a ktoré poistky môžu byť pre vás užitočné?
Najvýhodnejšie hypotéky získate práve teraz!
Ak premýšľate nad hypotékou, robíte dobre. Práve teraz je čas, kedy sa hypotekárny úver oplatí najviac.
Viete, čím platíte?
Takmer každý z nás nosí v peňaženke kartu, ktorou platí nákupy, vyberá z bankomatu alebo využíva pri online platbách. Viete však, že karta, ktorú ľudovo možno voláte „kreditka“, v skutočnosti kreditkou byť nemusí?
Máte uzatvorené GAP poistenie?
GAP poistenie je 100% poistenie finančnej straty pre prípad krádeže alebo inej škody na automobile. Je to samostatné poistenie, ktoré je však vhodným doplnkom napríklad pre vašu havarijnú poistku. Oplatí sa vám najmä v prípade, že kupujete nové auto.
Budete mať drahšiu poistku aj vy?
Novela zákona schválila 8 percentný odvod zo všetkých nových neživotných poistiek s platnosťou od januára 2017. Koho sa táto zmena dotkne najviac?
Poslali ste omylom peniaze na zlý účet? Vďaka týmto tipom ich môžete získať späť!
Stačí trochu nepozornosti a máte “zarobené”. Viete, čo robiť v prípade, že pošlete peniaze cez internet banking na nesprávny účet? Dôležité je nepanikáriť.
Poznáte kontokorent?
Pokiaľ chodíte na svojej karte “do mínusu”, máte v podstate úver. A práve ten sa nazýva kontokorentný.
4 triky, vďaka ktorým cez sviatky nezbankrotujete
Vianočné sviatky dávajú našim bankovým kontám každoročne poriadne zabrať. Nechcete po sviatkoch skončiť na nule, v horšom prípade v mínuse? Vďaka týmto radám budú vaše sviatky bohaté a zároveň neutrpia vaše financie.
Máte nové auto? Toto je 5 vecí, ktoré musíte vedieť o PZP
Povinné zmluvné poistenie (PZP) je pojem, ktorý by mal ovládať každý motorista. Ak ste sa práve stali majiteľom nového auta a v rukách spokojne držíte volant, ešte spokojnejší budete riadiť poistené auto. Zmluvná poistka vás síce neochráni pred nehodou, no ochráni vás pred platením spôsobenej škody. Aj preto má povinné zmluvné poistenie zo zákona každý vodič, ktorý je držiteľom vozidla s evidenčným číslom a jeho úlohou je zabezpečiť úhradu škody v prípade dopravnej nehody.
Cestovné poistenie: Zdrap papiera alebo záchranca dovolenky?
Slnko, teplo, voda, leto... ideálny čas na vytúženú dovolenku. Už ste si naplánovali kam vycestujete za oddychom a novými zážitkami? Alebo patríte ku dobrodruhom, ktorí si do pár minút zbalia svoje batohy a vyberú sa na cestu?
Hypotéku pre mladých bez dokladov nezískate. Viete, čo k tomu treba?
Hypotéka je špeciálny druh úveru ručený nehnuteľnosťou, ktorú vlastníte alebo tou, ktorú z peňazí uvoľnených bankou nadobudnete. Ak zvažujete obstaranie svojho nového bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru pre mladých určite Vám je jasné, že bez dokladovania to nepôjde. Rôzne banky = rôzne podmienky poskytnutia úveru a rovnako aj rôzne dokladovanie.
Ako sa zachovať pri dopravnej nehode, aby ste zbytočne neprišli o peniaze
Jar nám už pomaly klope na dvere, čoskoro nás opäť čaká prezúvanie áut. Hoci sú denné teploty viac v pluse, rána bývajú ešte stále mrazivé. Na cestách sa môže vyskytovať námraza, ktorú nemusíte zbadať. Človek ani nevie ako a zrazu je v problémoch. Aj keby to boli len poškodené plechy.
Poistenie do hôr sa oplatí
Čas jarných prázdnin a poriadna snehová nádielka sú ideálnou kombináciou pre aktívny relax. Lyžiarske svahy a túžba po oddychu nejedného z nás privedú do hôr (Tatry sú teraz krásne). Stáva sa však, že čaro z našej dovolenky na horách narušia nepríjemné udalosti v podobe úrazu, krádeže batožiny alebo zatúľania sa počas túry.
Ako ušetriť na ubytovaní na dovolenke. Neplaťte viac než musíte!
Dnešný tip bude úplne z iného súdka. Nebude sa týkať finančných produktov (životné poistenie, hypotéka, investície, stavebné sporenie), ale aj tak vám dokáže ušetriť slušný balík peňazí. V tomto článku si ukážeme ako ušetriť desiatky eur na ubytovaní v hoteloch alebo penziónoch.
Pred výberom dovolenky si preverte, či cestovná kancelária ma poistenie v prípade jej úpadku
Každoročne skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. O tom, ako je dôležité, či cestovná kancelária, cez ktorú idete na vysnenú dovolenku, je poistená, sa presvedčíte až vtedy, keď skrachuje a vy ostanete visieť bez ubytovania v zahraničí. Zrazu sa z vašej vysnenej dovolenky stane nočná mora. Pritom poistenie cestovnej kancelárie proti úpadku vás nič nestojí, stačí si len preveriť, či vaša cestovná kancelária je poistená. Ako zistíte, či vaša cestovná kancelária je poistená sa dozviete v tomto článku.
Viete, koľko Vás skutočne stojí hypotéka?
Nízky úrok na úvere môže byť len marketingový trik. V tomto článku sa dozviete, ako si zistiť, koľko Vás úver bude skutočne stáť. V závere článku nájdete odkaz na jednoduchú kalkulačku, na ktorej si môžete skutočnú nákladovosť úveru prepočítať.
O koľko peňazí ešte prídete kvôli inflácii?
V tomto článku si prečítate, ako sa vysporiadať s infláciou. Tá totiž pravidelne znižuje hodnotu všetkých úspor. Na stránke nájdete aj odkaz na kalkulačku pre výpočet inflačnej straty.
Čaká vás tento rok koniec fixácie hypotéky? Zmeniť banku je čím ďalej tým ľahšie
Hypotekárne sadzby sú veľmi nízko. A je to skvelá správa najmä pre ľudí, ktorých tento rok čaká koniec fixácie. Dosiahnuť na sadzbu okolo troch percent tak nemusí byť nemožné. Navyše, keď vám banka neponúkne dobrú sadzbu, je ľahké prejsť niekam inam. A v tomto článku sa dozviete ako.
Čo robiť pri krachu cestovnej kancelárie
Dovolenky sú v plnom prúde a občas sa niekomu prihodí, že sa mu cesta predĺži vďaka krachu cestovky. Čo robiť, ak sa niečo takéto prihodí?
Ako sa správať v dobách prepadov trhu
V poslednej dobe sa opäť veľa hovorí o tom, že by sa finančná kríza mohla vrátiť v plnej sile. Už sú potvrdené informácie o slabšom výkone ekonomiky a zdá sa, že v blízkej budúcnosti zlepšenie bohužiaľ nepríde. Kvôli zadlženosti a finančnej neistote niekoľkých štátov eurozóny sú finančné trhy nepokojné. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale je dobré si uvedomiť, že aj zdanlivo nepodstatná udalosť môže teraz spôsobiť náhly a prudký pád trhov, aký sme zažili v roku 2008. Ak by taká situácia nastala, čo by sme mali robiť?
Ako neprerobiť na poklese akciových trhov? Tri tipy na ochranu Vašich investícií.
Úpadok akciových trhov v posledných dňoch robí vrásky na čele mnohým investorom. Mnohí investori tiež skutočne prerobia. Dnešný článok prináša tri tipy, ako sa nezaradiť medzi tých, ktorí si odnesú z poklesu trhov finančné straty.
Ako je to s poistením neschopnosti splácať
V poslednom roku výrazne stúpol počet ľudí, ktorí majú problémy so splácaním hypotéky, leasingu alebo iného úveru. Mnoho klientov podlieha ilúzii, že ak je poistenie schopnosti splácať priamo súčasťou splátok, pôžička je vždy výhodnejšia alebo vždy bezpečnejšia. Poistenie schopnosti splácať zahrnuté priamo v splátkach nemusí byť ale vo väčšine prípadov dostatočné.