Slovákov láka kúpa nehnuteľností v zahraničí. Na čo si treba dať pozor?
V súčasnosti mnohých láka investovanie do kúpy nehnuteľnosti nielen na Slovensku, ale populárnou alternatívou sa stávajú zahraničné nehnuteľnosti. Apartmán či dom pri mori je obľúbeným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Úspory investované do nehnuteľnosti sa nestratia a ani o ne majiteľ nepríde pre vysokú infláciu. Taktiež to mnohí berú ako možnosť mať ubytovanie zdarma vo svojej obľúbenej dovolenkovej destinácii a ešte k tomu aj čosi zarobiť vďaka prenájmu počas dovolenkovej sezóny. Hoci to znie ako dokonalý plán, môžu sa objaviť aj určité riziká.
Praskla konečne realitná bublina na Slovensku?
Ceny nehnuteľností v minulom roku dosahovali historické maximá. Bývania bolo nedostatok, úvery boli stále pomerne lacné, no ceny bytov a domov neustále výrazne rástli. Mnohí s kúpou nehnuteľnosti preto čakali a váhali, kupovali sa prevažne nehnuteľnosti na bývanie, investičné nehnuteľnosti vďaka vysokým cenám mnohí skôr zvažovali a vyčkávali na pokles cien.
Investovanie do bývania - oplatí sa hneď alebo čakať kým praskne realitná bublina?
Začiatkom tohto roka ceny nehnuteľností prudko rástli a dosahovali historické maximá, nakoľko bol oveľa vyšší dopyt ako aktuálna ponuka. Čo najrýchlejšie kúpiť a investovať bolo cieľom mnohých najmä kvôli obavám z celkovej situácie na realitnom trhu. Bytov bolo málo, úroky boli nízke a tak na realitnom trhu nastal boj, ktorý spôsobil vysoké ceny bývania. V súčasnosti nastala nová situácia, kedy už úroky také výhodné nie sú a ekonomická situácia sa môže vyvíjať nepredvídateľne.
Nízke úrokové sadzby sú minulosťou. Budú hypotéky novým luxusom?
Dlhé roky si Slováci mohli užívať nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov, no v súčasnosti je trendom rast úrokov. Ceny hypoték rastú a úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť už aj Európska centrálna banka, čo nie je dobrou správou. Hypotéky tak pravdepodobne zdražejú ešte viac a stanú sa luxusom, ktorý si už nebude môcť dovoliť každý, ako tomu bolo doposiaľ.
Inflačné doložky sú nový normál. Už ste sa s nimi stretli?
Kupujete si vlastné bývanie v developerskom projekte, musíte zaplatiť niekoľko tisícovú zálohu a po podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, vybavení hypotéky a zvládnutí množstva byrokracie čakáte na svoj vysnívaný domov, ktorý je momentálne vo výstavbe. Za takúto “ešte nepostavenú” nehnuteľnosť zaplatíte možno o čosi menej, no súčasná situácia zmenila čakanie na možné zrušenie zmluvy či doplácanie ďalších tisícov eur. Inflačné doložky sa stali súčasťou nového bývania takmer zo dňa na deň. Čo to znamená?
Láka vás bývanie v rodinnom dome? Takto si vyberiete správny pozemok pre stavbu
Výber správneho pozemku pre stavbu nehnuteľnosti je častokrát ťažký oriešok. Nie je jednoduché nájsť vhodnú lokalitu, ktorá by spĺňala všetky kritériá a pozemok, ktorý bude stáť za investíciu. Sen o dokonalom mieste na bývanie tak môže byť trochu zložité splniť. Pri výbere pozemku je potrebné dbať okrem ceny na kritériá, ktoré zabezpečia kvalitu bývania či napríklad dostupnosť inžinierskych sietí. Veľa o pozemku môže prezradiť aj územný plán, jeho rozloženie či dokonca typ pôdy.
REZERVOVANÉ V ON-LINE AUKCII
Čo je to aukcia ? V súčasnosti je v Čechách a na Slovensku len mizivé percento realitných maklérov, ktorí využívajú pri marketingu a realitnej stratégii moderný nástroj, ktorý dokáže pre predávajúceho získať najvýhodnejšiu cenu na trhu a to predaj nehnuteľnosti formou on-line AUKCIE. Je to forma predaja, pri ktorej sú dopredu dané podmienky a pravidlá pre záujemcov, ktorý majú záujem o kúpu nehnuteľnosti a takto sa zúčastniť aukcie na základe ponuky a dopytu.
Tretia vlna opäť zvyšuje ceny nehnuteľností. Môžeme si ešte dovoliť vlastné bývanie?
V súčasnej dobe chýba na Slovensku viac než 300 000 štandardných nehnuteľností na bývanie, čo spôsobil vysoký dopyt po vlastnom bývaní a nízka ponuka. O jednu nehnuteľnosť je tak častokrát viacero záujemcov a transakčná cena môže byť napokon oveľa vyššia ako ponuková.
Plánujete rekonštrukciu? Tento rok budete potrebovať značne viac financií
Rekonštrukcia bytu či stavba domu sa môže tento rok vyšplhať do naozaj vysokých súm. Ceny stavebných materiálov prudko rastú a preto pokiaľ chcete rekonštruovať, je na mieste začať premýšľať nad rozpočtom a do prerábky sa pustiť ideálne čím skôr. Ceny niektorých surovín sa totiž zvyšujú takmer každý týždeň.
Nové bývanie vybavíte v priebehu pár týždňov. Ako na to?
Plánovanie nového bývania zahŕňa množstvo práce. Od hľadania vhodnej nehnuteľnosti, cez obhliadky až po administratívne úkony až po jej získanie, dokáže spravidla pretiecť veľa času. Kúpa vlastného bývania tak môže trvať mesiace. Existuje možnosť ako získať vlastné bývanie rýchlejšie? Je ňou plánovanie.
Ceny prenájmov klesajú, bude nájom lacnejší ako hypotéka?
Pandemická situácia výrazne ovplyvnila aj situáciu na realitnom trhu a to najmä čo sa týka cien prenájmov. Zatiaľ čo ceny bytov na predaj stále kontinuálne rastú, pokles dopytu po nájomných bytoch je tak výrazný, že prenajímatelia museli znížiť ceny. Keďže posledné roky sa ceny nájmov vyšplhali takmer na úroveň sumy, ktorú zaplatíte ako mesačnú splátku za vlastné bývanie, mnohí nájomcovia si počas pandemickej situácie bez príjmu nemohli dovoliť nájom platiť.
Investície do nehnuteľností na Slovensku stále rastú. Čo kupujeme najviac a čo naopak nechceme?
Hoci sa trh s nehnuteľnosťami na malú chvíľu spomalil a miestami pozastavil, na kúpu nehnuteľností Slováci nezanevreli. Práve naopak, investície do nehnuteľností sa stali pre mnohých dobrou voľbou.
Budú ceny bytov v najbližšom období klesať?
Celosvetová pandémia koronavírusu nás všetkých prakticky na niekoľko týždňov odstavila. Mnohí s napätím očakávali vývoj ceny bytov a nehnuteľností, no tie sa zastavili rovnako, ako aj celkový život. Spotrebiteľské správanie sa zmenilo, bol zaznamenaný výrazný pokles záujmu o kúpu nehnuteľností. S postupným uvoľňovaním opatrení sa však život vracia do normálu a takisto aj záujem o kúpu bytov.
Aká budúcnosť čaká nehnuteľnosti?
V súčasnej dobe ovplyvňuje kríza spojená s koronavírusom nielen ekonomiku, ale aj realitný trh. Doposiaľ hypotekárny úver na nové bývanie dostal takmer každý, kto spĺňal podmienky, vo výške, akú približne požadoval. Ceny nehnuteľností rástli a mnohí očakávali, kedy “bublina” spľasne a ceny nehnuteľností pôjdu dole. Je toto tá dlho očakávaná kríza, kedy sa ceny nehnuteľností začnú opäť znižovať? Ako vyzerá trh s nájomnými bytmi? Budú majitelia ceny nájmov znižovať?
Kladivo na “realiťákov"
Tak ako sa vyvýja okolitý svet, tak isto prechádzajú zmenami aj spôsoby, akými pracuje väčšina z nás. Nároky na výkon sú čím ďalej vyššie, požaduje sa väčšie nasadenie a efektivita. Čo stačilo predvčerom, je dnes už len pradávnou úsmevnou spomienkou.
Nehnuteľnosti za pár rokov už len pre (výrazne) majetných
Ceny domov a bytov stúpajú v SR dvakrát rýchlejšie ako v EÚ! V kategórii medziročného rastu cien domov a bytov sme na šiestej najvyššej priečke v EÚ. Eurozóna ako celok, zdvihla ceny nehnuteľností v priemere o 4,2%. V prvom štvrťroku bol u nás dokonca medziročný rast cien nehnuteľností druhý najvyšší!
Prenechajte predaj profesionálovi
Možno práve potrebujete predať nehnuteľnosť a zvažujete, či to zvládnete sami, alebo sa radšej obrátite na odborníka. Povieme vám, prečo by ste mali zvoliť práve tú druhú možnosť.
Kupujete byt? 6 tipov, na čo si dať pozor
Vyberáte si byt, chystáte sa na obhliadku a v hlave si dookola opakujete, na čo všetko si máte spomenúť, na čo sa opýtať, čo si overiť? Prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu.
Výhradný predaj. Áno alebo nie ?
Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť a riešite spôsob, akým predať najlepšie. Sám a ušetriť peniaze za províziu? Neexkluzívne, v inzercii to bude mať 5 realitných kancelárií a alebo tzv. "Výhradne" a staviť na jedného koňa?
Prenájom nehnuteľností
Možno sa vám stalo, že ste zdedili byt či dom a momentálne sa vám nehodí. Čo s tým? Predať, prenajať? Povedzme, že ste si vybrali druhú možnosť, teda prenájom. Čo všetko vás čaká a na čo si dať pozor?
Možnosť číslo 6. Notárska úschova
Poslednou možnosťou ako bezpečne uhradiť kúpnu cenu za prevod nehnuteľnosti je Notárska úschova, ktorá je najbezpečnejším spôsobom vyplatenia kúpnej ceny.
Možnosť číslo 5. Banková Vinkulácia – úschova peňazí v banke
Ďalšou možnosťou, ako previesť peniaze pri predaji nehnuteľnosti, je Úschova peňazí v banke formou viazaného účtu, takzvaná vinkulácia, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie a bezpečnejšie spôsoby vyplatenia peňazí a ktorú pri svojej práci bežne využívam po dohode s klientmi.
Možnosť číslo 4. Úschova peňazí u advokáta
Vo svojej realitnej praxi som sa nestretol so spôsobom úschovy peňazí u advokáta, ale aj to je jedna z možností, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Je to založené na podobnom princípe ako v predchádzajúcom prípade (úschova prostredníctvom realitnej kancelárie a to Zmluvou o úschove).
Možnosť číslo 3. Úschova peňazí v realitnej kancelárii
Ďalšou z možností je menej častá, v súčasnosti málo využívaná úschova finančných prostriedkov v realitnej kancelárii, a to na základe Zmluvy o úschove, ktorá určuje jej podmienky pri zriadení úschovy a samotné vyplatenie peňazí na účet predávajúceho-cich.
Možnosť číslo 2. Platba peňazí bezhotovostným prevodom na účet predávajúceho
Pre upresnenie, stále hovoríme o takom prípade, kedy sa transakcia ohľadne kúpy nehnuteľnosti realizuje mimo služieb realitnej kancelárie.
Ďalšou možnosťou, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť, je bezhotovostný prevod na účet predávajúceho v plnej výške.
Možnosť číslo 1. Vyplatenie kúpnej ceny v hotovosti
Nie je to až tak dávno, kedy sa chodilo pri podpisoch zmluvy o prevode nehnuteľnosti s „igelitkami“ plných peňazí a následne sa odovzdávali predávajúcim. Mám s tým osobné skúsenosti a keď si na to niekedy spomeniem, tak sa nad tým zasmejem. V súčasnej dobe však platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce ...
Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas.
Pomoc, mám doma nepredajnú nehnuteľnosť!
Čo s tým? Ako sa to v dnešnej dobe, keď je všeobecne nedostatok bytov, či domov vôbec môže stať?
Pozor na zmeny v zákonoch
Tohtoročná jeseň nepriniesla len pekné teplé počasie, ale bola bohatá i na novely zákonov. Čo sa zmenilo?
Lukratívna nehnuteľnosť – byt na dedine
Nadpis článku je trochu nadnesený. Pravdou však zostáva, že byty nachádzajúce sa na dedinách sa tešia nevídanému záujmu kupujúcich.
Aké zmeny a novinky budú na katastri od 1. októbra 2018 – časť druhá
Od 1. októbra 2018 je účinná novela katastrálneho zákona. Nová zákonná úprava sa pokúsila riešiť problémy praxe, niektoré zásadné nedostatky, no prináša aj zaujímavé novinky. Niektoré zmeny súvisia s procesom elektronizácie, iné reagujú na potreby praxe. Novela bude pozitívnou zmenou nielen pre občanov, ale aj pre realitných sprostredkovateľov. Pokračovanie :
Bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti
Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť a máte v úmysle vyplatiť kúpnu cenu alebo časť kúpnej ceny v hotovosti? Chcete sa dozvedieť akým rizikám sa vystavujete, ak vopred vyplatíte kúpnu cenu za byt či dom? Chcete vedieť, ako zvýšiť bezpečnosť prevodu peňazí predtým, ako sa stanete právoplatným majiteľom nehnuteľnosti? Alebo ste majiteľom nehnuteľností a chcete, aby peniaze za Váš dom či boli uhradené v plnej výške? Čítajte ďalej a zistíte ako maximalizovať bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti. . . .
5 MÝTOV OKOLO HYPOTÉK
Hypotekárny úver je často jedinou formou dlhu, ktorou je väčšina ľudí ochotná prijať. Niektorí však na túto pôžičku nazerajú príliš ružovými okuliarmi a myslia si, že dostanú niekoľko desiatok tisíc na počkanie a bez práce. Lenže tak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa okolo hypotekárnych úverov objavujú.
Prečo chceme za svoju nehnuteľnosť toľko peňazí?
Iste, všeci chceme za svoju nehnuteľnosť dostať maximum, pokiaľ ju predávame. Prax je však taká, že naša predstava o získanej sume býva často nereálna. Čo to spôsobuje?
Realitná kríza je nevyhnutná
Keď niečo trvá, zvykneme si na to. A zmena potom bolí. Veľmi. Pred 10timi rokmi prišla posledná realitná, ak chcete ekonomická kríza. Do tej doby sme mali pocit, že rast nehnuteľností je vlastne samozrejmosť.
Pozor na platby v hotovosti
Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek plateniu v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete. V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o omedzení platieb v hotovosti.