Ako na predaj nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou?
V súčasnej dobe je bežnou praxou pri získavaní vlastnej nehnuteľnosti na bývanie zobrať si hypotekárny úver na jej financovanie. Ako však postupovať v prípade, že chceme predať nehnuteľnosť, na ktorej je hypotéka a kúpiť inú, ktorá je taktiež zaťažená úverom?
Nízke úrokové sadzby sú minulosťou. Budú hypotéky novým luxusom?
Dlhé roky si Slováci mohli užívať nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov, no v súčasnosti je trendom rast úrokov. Ceny hypoték rastú a úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť už aj Európska centrálna banka, čo nie je dobrou správou. Hypotéky tak pravdepodobne zdražejú ešte viac a stanú sa luxusom, ktorý si už nebude môcť dovoliť každý, ako tomu bolo doposiaľ.
Predávate byt s hypotékou? Takto by ste mali postupovať
V súčasnosti nachádzame v ponuke realít čoraz častejšie byty alebo nehnuteľnosti, na ktoré majú majitelia hypotéku. Je vôbec možné predať byt, ktorý je zaťažený hypotékou? Čo to znamená pre predávajúcich a pre kupujúcich?
Ako si môžete poistiť svoj domov
Zadovážili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste už doňho vložili toľko peňazí, že už nehodláte obetovať ani korunu? Omyl, práve pár eur vás môže ochrániť pred vydaním ďalšieho množstva stoviek, ba až tisícov.
Aká budúcnosť čaká nehnuteľnosti?
V súčasnej dobe ovplyvňuje kríza spojená s koronavírusom nielen ekonomiku, ale aj realitný trh. Doposiaľ hypotekárny úver na nové bývanie dostal takmer každý, kto spĺňal podmienky, vo výške, akú približne požadoval. Ceny nehnuteľností rástli a mnohí očakávali, kedy “bublina” spľasne a ceny nehnuteľností pôjdu dole. Je toto tá dlho očakávaná kríza, kedy sa ceny nehnuteľností začnú opäť znižovať? Ako vyzerá trh s nájomnými bytmi? Budú majitelia ceny nájmov znižovať?
Pozor na nebankové hypotéky, predražia sa
V posledných rokoch narástla popularita nebankových hypotekárnych úverov, ktorým sa ľudovo hovorí aj americká hypotéka. Aké sú hlavné riziká takéhoto úveru a prečo je výhodnejšie podstúpiť radšej zložitý schvaľovací proces v banke? Nehľadajte jednoduchú cestu k úveru, je veľmi nákladná!
Ako si poistiť svoj domov
Zadovážili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste už doňho vložili toľko peňazí, že už nehodláte obetovať ani korunu? Omyl, práve pár eur vás môže ochrániť pred vydaním ďalšieho množstva stoviek, ba až tisícov.
Možnosť číslo 5. Banková Vinkulácia – úschova peňazí v banke
Ďalšou možnosťou, ako previesť peniaze pri predaji nehnuteľnosti, je Úschova peňazí v banke formou viazaného účtu, takzvaná vinkulácia, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie a bezpečnejšie spôsoby vyplatenia peňazí a ktorú pri svojej práci bežne využívam po dohode s klientmi.
Možnosť číslo 2. Platba peňazí bezhotovostným prevodom na účet predávajúceho
Pre upresnenie, stále hovoríme o takom prípade, kedy sa transakcia ohľadne kúpy nehnuteľnosti realizuje mimo služieb realitnej kancelárie.
Ďalšou možnosťou, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť, je bezhotovostný prevod na účet predávajúceho v plnej výške.
Aký bol rok 2018 z pohľadu realitného makléra
Prvý polrok sa niesol v znamení zvyšovania cien nehnuteľností. Ak ste chceli dobre a rýchlo predať - toto bol ten najlepší čas.
Ako kúpiť stavebný pozemok
Čo všetko by ste mali o pozemku vedieť skôr, ako pristúpite k jeho kúpe?
5 MÝTOV OKOLO HYPOTÉK
Hypotekárny úver je často jedinou formou dlhu, ktorou je väčšina ľudí ochotná prijať. Niektorí však na túto pôžičku nazerajú príliš ružovými okuliarmi a myslia si, že dostanú niekoľko desiatok tisíc na počkanie a bez práce. Lenže tak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa okolo hypotekárnych úverov objavujú.
Ako sa predáva nehnuteľnosť s ťarchou . . . hypotékou alebo exekúciou
V súčasnosti sa čoraz častejšie môžeme stretávať s prevodom nehnuteľností, na ktorých viazne záložné právo, resp. ťarcha. Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou už nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Predstavuje len o čosi zložitejší postup, s ktorým však už banky ako aj realitné kancelárie a hlavne realitní makléri majú bohaté skúsenosti.
Čo všetko je ešte potrebné urobiť, keď už bývate vo vlastnom? Alebo vyplývajú pre Vás povinnosti zo zákona ?
S kúpou bytu je spojených veľa administratívnych úkonov a povinnosti vyplývajúcich pre Vás zo zákona.
Kúpili ste si vysnívané bývanie! Konečne to máte za sebou! Výber potenciálnych nehnuteľnosti a absolvovanie obhliadok, vyjednávanie ceny, vybavovanie hypotéky, rezervačné, úverové, záložné a kúpnopredajné zmluvy.
Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel
Až 25 % ľudí, ktorí vlani získali úver, by ho tento rok už nedostali. Prečo? Banky na Slovensku aj v Česku sprísňujú podmienky. Prečo? Obávajú sa tzv. prehriatia trhu. Inými slovami hrozí fakt, že ľudia by stratili schopnosť hypotéku splácať, banka by bola nútená si nehnuteľnosť "vziať" a tým by sa spustil veľký problém.