Poznáte kolektívnu pôžičku? Pokiaľ neuspejete v banke, môže byť vaša
31. 7. 2019

Poznáte kolektívnu pôžičku? Pokiaľ neuspejete v banke, môže byť vaša

Väčšina z nás siaha po hypotekárnom úvere alebo rôznych iných pôžičkách najmä pri budovaní svojho nového bývania. Čo však robiť v prípade, že banka vám úver z akéhokoľvek dôvodu zamietne a požičať vám nemá kto? Či už banky alebo nebankovky neschvália vašu žiadosť o úver, je tu možnosť využiť kolektívnu pôžičku.

 

Čo je kolektívna pôžička?

Ide v podstate o pôžičky od ľudí, ktorí majú peniaze, pre tých, ktorí ich potrebujú. Známe sú aj pod názvom P2P (peer-to-peer) úvery. Niektorí v nich vidia budúcnosť, no na Slovensku sú výhodnou alternatívou pre tých, ktorí neuspeli pri bežne dostupných hypotékach či úveroch. Aby ste mohli získať kolektívnu pôžičku, určite treba počítať s tým, že taktiež budete musieť dokladovať výšku príjmu či schopnosť splácania úveru. Pri nesplácaní pôžičky môže samozrejme nastúpiť aj exekútor ako pri bežnom spotrebnom úvere.

 

Jeden žiadateľ, viacero investorov

Kolektívnu pôžičku môžete získať na rôznych online portáloch, či už slovenských alebo zahraničných. Proces je podobný ako pri žiadosti o úver v banke, s tým rozdielom, že všetko riešite online. V prvom rade po registrácii budete overovať svoju totožnosť, je potrebné zadať všetky podklady, ktorými dokážete schopnosť splácať úver, výšku príjmu a následne sa stanoví výška úveru a doba splácania.

Kolektívne pôžičky sú dobrou voľbou pre začínajúcich podnikateľov, ktorí ešte nemôžu dokladovať svoj príjem, no takisto aj pre ľudí s alternatívnym zdrojom príjmu, ktoré sa nedajú zdokladovať.

Niektoré portály umožnujú aj priamu komunikáciu medzi žiadateľom a investormi. Pôžičky sa poskytujú prostredníctvom aukcie - investor poskytne svoje peniaze so svojim úrokom a žiadateľ prijíma ponuky, až pokým nedosiahne potrebnú výšku pôžičky. Investori teda ponúkajú čo najvýhodnejšie úroky, aby si žiadateľ vybral práve ich. Každý investor má samozrejme prístup k všeobecným údajom žiadateľa a vie si tak overiť jeho schopnosť splácať úver. Ku kontaktným informáciám dostane investor prístup jedine v prípade nesplácania úveru. Kolektívne úvery sú v podstate rovnaký záväzok, ako klasický bankový alebo nebankový úver.

 

Takmer ako úver, no podmienky sa menia

Pri kolektívnej pôžičke môžu byť úroky pre žiadateľov vyššie alebo aj nižšie, pretože úrokové rozpätie je naozaj veľmi široké. Všetko závisí od bonity žiadateľa. Pokiaľ ide o žiadateľov s vysokou bonitou, tí môžu dosiahnuť úrok aj na hranici minima bankového trhu. Vysoko rizikoví žiadateľ však môže dostať úrok až vo výške 30 % - 40 %. Maximálna výška kolektívnej pôžičky sa zväčša pohybuje vo výške 10 000 eur a maximálna doba splatnosti je približne štyri až päť rokov. Ručenie sa zväčša nevyžaduje, no v poslednej dobe pribúdajú aj pôžičky, pri ktorých žiadateľ ručí nejakým hnuteľným alebo nehnuteľným majetkom, ktorý dofinancuje kolektívnou pôžičkou.

Nevýhodou kolektívnych pôžičiek je najmä časová náročnosť. Na vybavenie budú potrebné minimálne 2 týždne, taktiež treba počítať s množstvom administratívnych záležitostí. Taktiež sa platí aj za predčasné splatenie úveru, približne 2 % až 3 % z celkovej sumy, čo už vo väčšine bánk neplatíte.

Hoci ide o naozaj zaujímavú trhovú inováciu digitálnej ekonomiky, aj pred týmto krokom by ste mali zvážiť všetky možnosti, ktoré vám kolektívna pôžička môže priniesť a poradiť sa so svojim finančným poradcom, či sa vám táto forma úveru oplatí alebo nie.

Štefan Čarnoký
Autor: Štefan Čarnoký

 

Moje meno je Štefan Čarnoký, som realitný maklér s bohatými skúsenostami s predajom nehnuteľností a s viac ako 320 spokojnými zákazníkmi od roku 2005. Pôsobím v Košiciach a okolí.

Vo voľnom čase sa venujem horskej cyklistike, kde s priateľmi vyrážame každú nedeľu ak je to možné a nám praje aj dobré počasie na cyklopotulky. V aute rád počúvam hudbu a ďalšia moja záľuba je vo varení.

Svoju prácu sa snažím robiť korektne,  zodpovedne a hlavne sa usilujem byť pre svojich zákazníkov užitočný s mojimi dlhoročnými skúsenosťami v realitnom biznise. Nakoľko každá realitná transakcia je iná, svojim spôsobom špecifická, je potrebné s každým klientom komunikovať individuálne, aby spokojnosť bola obojstranná - aj na strane predávajúcich a aj na strane kupujúcich.

Špecializujem sa na lokalitu mestskej časti Košice - Nad Jazerom.

 

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

e-book 7 najčastejších chýb pri predaji nehnuteľnosti

e-book 7 najčastejších chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov